Dobre życie w każdym wieku

Z upływem lat w naszym życiu zachodzą znaczące zmiany. Przejście na emeryturę, utrata bliskich czy pojawiające się problemy zdrowotne czasami napawają lękiem i budzą poczucie utraty kontroli. Starzenie się nie musi jednak oznaczać pogrążenia w smutku – niezależnie od wieku da się bowiem czerpać radość z życia.

Julie Erickson i Neil A. Rector opisują przyczyny oraz typowe objawy zaburzeń lękowych i depresyjnych, mogących pojawić się w późnym wieku. Autorzy tłumaczą, jak dzięki sprawdzonym narzędziom terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) skutecznie poradzić sobie z wyzwaniami, z którymi mierzą się osoby starsze. Korzystając z praktycznych ćwiczeń, nauczysz się zauważać niepokojące emocje oraz rozwijać umiejętność elastycznego myślenia. Pomogą ci one przestać się zamartwiać i zacząć prowadzić bardziej aktywne życie. W tej przystępnie napisanej książce znajdziesz również wskazówki, których stosowanie pozwoli uniknąć nawrotów lęku czy depresji.

Dzięki Poradnikowi dobrego starzenia się zrozumiesz, że szansę na bycie szczęśliwymi mamy w każdym wieku.

Starzenie się to ostatni uniwersytet życia, to zadanie do wykonania. Często napawa lękiem i smutkiem, stanowi pasmo utrat, prowadzi do nieuniknionego kresu. A równocześnie – jak pisała Zofia Nałkowska – to ciąg dalszy młodości. Można się do starości przygotować, można odnaleźć swoje radości, pasje, można wciąż kochać ludzi i otwierać się na świat. Można starzeć się z godnością, „z wdziękiem wyrzekając się spraw młodości”. Sztuka starzenia się to również sztuka afirmacji życia, pielęgnowania pozytywnych relacji, niepoddawania się czarnym wyobrażeniom. To, jak myślimy, oddziałuje na nasze uczucia, samopoczucie, zdrowie. Na emocje często nie mamy wpływu, te negatywne nadchodzą jak ciemne, gradowe chmury. Ale mamy wpływ na nasze myśli, interpretacje wydarzeń i to właśnie dzięki temu jesteśmy w stanie nadać pięknych barw jesieni życia. Tego uczy Poradnik dobrego starzenia się.

Prof. dr hab. n. med. Dominika Dudek, kierownik Katedry Psychiatrii i Kliniki Psychiatrii Dorosłych UJ CM

Jeśli w lustrze coraz częściej widzisz swoją matkę lub ojca, gdy wchodzisz do dużego pokoju i zupełnie nie wiesz, po co tu przyszłaś, jeśli odkrywasz, że masz swój ulubiony palnik na kuchence, a kolekcja poskładanych torebek na prezenty jest równie duża jak twój zbiór siatek na zakupy, to mamy dla ciebie wiadomość: nadchodzi starość. Oczywiście, możesz dalej udawać, że ty się nigdy nie zestarzejesz, bo ciebie to nie dotyczy. Ale wiedz, że możesz też za jakiś czas obudzić się z depresją i zaburzeniami lękowymi, które będą się pogłębiać, bo wciąż nie będziesz gotowa na starość. Naszym zdaniem lepiej przygotować się na nieznane, do czego na pewno przyda się ta książka. Starość jest naturalnym etapem życia, niech twoja będzie szczęśliwa.

Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka, autorki książki Jak się starzeć bez godności

Możemy się uczyć, rozwijać i poszerzać horyzonty przez całe życie. Proponowane przez dwoje klinicystów, Julie Erickson i Neila A. Rectora, odkrywanie nowych zjawisk i perspektyw to zaproszenie do przygody – spojrzenia na swoje zachowania i emocje poprzez ujęcie poznawczo-behawioralne, często nieznane, ale bardzo obiecujące. To jak poznawanie innych możliwości poruszania się po mapie naszych emocji, myśli i sposobów radzenia sobie. Przystępne przykłady i opisy doświadczeń różnych osób zawarte w książce pozwalają w sposób świeży spojrzeć na siebie i wyzwania pojawiające się wraz z wiekiem.

Poradnik dobrego starzenia się to narzędzie, które każdy może wykorzystać do samopomocy, ale będzie też doskonale wspomagać psychoterapię w gabinecie.

Dr n. med. Magdalena Skotnicka-Chaberek, wiceprzewodnicząca zarządu PTTPB

Jeżeli jesteś osobą starszą, która przez większość czasu się zamartwia i odczuwa przygnębienie, to potrzebujesz tej cudownej książki. Depresja i lęk nie są normą, nawet kiedy seniorzy doświadczają różnych życiowych trudności. Dzięki temu poradnikowi opanujesz bezcenne umiejętności pomagające poprawić nastrój, odzyskać radość z życia i realizować swoje cele.

Dr Judith Beck, autorka podręcznika Terapia poznawczo-behawioralna. Podstawy i zagadnienia szczegółowe. Wydanie drugie (WUJ, 2012).

"Poradnik dobrego starzenia się. Jak sobie radzić z lękiem i depresją w późnym wieku."

  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • Autorzy: Julie Erickson, Neil R. Rector
  • Redakcja naukowa: dr hab. Karolina Zarychta-Zajączkowska, prof. Uniwersytetu SWPS
  • Przekład: Joanna Bilmin-Odrowąż
  • Rok wydania: 2025
  • Data premiery: 11.04.2025
  • Liczba stron: 288
Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera Aktualności

Opinia Committee for Medicinal Products for Human Use (CHMP) na temat lecanemabu

Committee for Medicinal Products for Human Use (CHMP) potwierdził swoją pozytywną opinię na temat lecanemabu i podjął decyzję o niewprowadzaniu żadnych zmian w wskazaniach i środkach zarządzania ryzykiem zaproponowanych w swojej pozytywnej opinii z listopada 2024 r.

Mamy nadzieję, że doprowadzi to do wydania przez Komisję Europejską pozwolenia na dopuszczenie tego leku do obrotu w całej Unii Europejskiej, a także w Islandii, Liechensteinie i Norwegii.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć TUTAJ.

Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera Aktualności

Pozytywna opinia Europejskiej Agencji Leków na temat lecanemabu

Od dawna oczekiwana decyzja EMA została wydana 14/11/2024 w sprawie dopuszczenia do stosowania w UE lecanemabu.

Alzheimer Europe www.alzheimer-europe.org z zadowoleniem przyjmuje pozytywną opinię Europejskiej Agencji Leków na temat lecanemabu.

www.alzheimer-europe.org/news/alzheimer-europe-welcomes-positive-european-medicines-agency-opinion-lecanemab

Po ponownym rozpatrzeniu swojej pierwotnej opinii Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków wydał dziś pozytywną opinię w sprawie wniosku o dopuszczenie do obrotu lecanemabu w leczeniu wczesnej choroby Alzheimera.

CHMP zaleca wykluczenie z leczenia osób z dwiema kopiami genu ApoE4 i osób przyjmujących leki przeciwzakrzepowe i wymaga od firm (Eisai i Biogen) przeprowadzenia badania bezpieczeństwa po dopuszczeniu do obrotu.

Alzheimer Europe z zadowoleniem przyjmuje ostrożne podejście CHMP, które chroni osoby najbardziej narażone na szkodliwe skutki uboczne, takie jak nieprawidłowości w obrazowaniu amyloidowym (ARIA).

Alzheimer Europe wzywa krajowe organizacje zawodowe i lekarzy do opracowania jasnych materiałów komunikacyjnych, aby przedstawić skuteczność i bezpieczeństwo lecanemabu w realistycznych kategoriach, tak aby umożliwić wspólne i świadome podejmowanie decyzji z pacjentami i ich zwolennikami.

Organizacja wzywa również przemysł, płatników, systemy opieki zdrowotnej i rządy do współpracy w celu zapewnienia pacjentom terminowego, bezpiecznego, niedrogiego i sprawiedliwego dostępu do usług medycznych, niezależnie od ich statusu społeczno-ekonomicznego, statusu ubezpieczeniowego lub miejsca zamieszkania.

Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera Aktualności

Stanowisko Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera

Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera przyłącza się do stanowiska Alzheimer Europe i ubolewa, że negatywna opinia Europejskiej Agencji Leków (EMA) na temat lecanemabu może pozbawić Europejczyków cierpiących na chorobę Alzheimera dostępu do leków dostępnych w USA i innych krajach.

  • Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków wydał 26 lipca negatywną opinię w sprawie wniosku o dopuszczenie do obrotu leku Eisai zawierającego lekanemab w leczeniu wczesnej fazy choroby Alzheimera.
  • Lecanemab został już zatwierdzony przez organy regulacyjne w Chinach, Hongkongu, Izraelu, Japonii, Korei Południowej i USA.
  • Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera obawia się, że negatywna opinia CHMP pozbawi Europejczyków z łagodnymi zaburzeniami funkcji poznawczych lub łagodną demencją spowodowaną chorobą Alzheimera dostępu do opcji leczenia, dostępnych poza Unią Europejską.
  • Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera obawia się, że negatywna opinia CHMP pozbawi wyboru wszystkich pacjentów z wczesnym stadium choroby Alzheimera, dlatego apeluje o uwzględnienie pacjentów z chorobą Alzheimera i ich rodzin w ocenie ryzyka i korzyści związanych ze stosowaniem nowych leków.
  • Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera ma nadzieję, że inne europejskie organy regulacyjne, takie jak brytyjska Agencja Regulacyjna ds. Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej lub Swissmedic, wydadzą pozytywną rekomendację.
  • Organizacja ponawia swój apel o dalsze badania nad innymi opcjami leczenia choroby Alzheimera i innych demencji, w tym nad leczeniem objawowym, a także terapiami dla osób w bardziej zaawansowanych stadiach.

Pełny komunikat Alzheimer Europe przetłumaczony na język Polski

Tymczasem najnowsze dane potwierdzają skuteczność terapii lecanemabem w perspektywie 3 lat. 30 lipca 2024 r., już po wydaniu negatywnej opinii przez CHMP, podczas konferencji Alzheimer's Association International Conference (AAIC) w Filadelfii dokonano prezentacji nowych wyników badań dla lecanemabu.

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami terapia lecanemabem przynosi dalsze korzyści pacjentom, którzy przyjmują lek również po usunięciu złogów amyloidu w trakcie wcześniejszego, 18 mies. leczenia.

W kluczowym badaniu klinicznym Clarity AD przeprowadzonym przez firmę Eisai lecanemab zmniejszył spadek funkcji poznawczych o 27% po 18 miesiącach — dane te znalazły odzwierciedlenie w decyzji amerykańskiej agencji FDA, która zarejestrowała lek w zeszłym roku.

W nowej, długoterminowej analizie przyglądano się, jak lek działał u około 95% pacjentów kontynuujących leczenie. Po trzech latach stosowania, dalsze leczenie spowolniło spadek funkcji poznawczych o 31% w porównaniu z grupą kontrolną, nie otrzymującą leczenia i obserwowaną w ramach Alzheimer's Disease Neuroimaging Initiative (ADNI).

Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera Aktualności

“(Nie)mój Alzheimer. Historie opiekunów.”

"(Nie)mój Alzheimer. Historie opiekunów." autorstwa Pauliny Wójtowicz*, której premiera zaplanowana jest na 12 września 2024 roku i ukaże się nakładem wydawnictwa Ringier Axel Springer Polska.

Choć o Alzheimerze napisano już wiele, zazwyczaj jednak w centrum uwagi stawiano chorego. Tymczasem otępienie rzuca cień na całą rodzinę, w szczególności na tych, którzy podejmują się opieki nad powoli odchodzącym bliskim. Ta książka jest właśnie o nich. Zebrane w niej opowieści opiekunów tworzą poruszający i szczery obraz ich codzienności. Autorce udało się zdobyć zaufanie rozmówców i stworzyć im warunki do podzielenia się najbardziej intymnymi doświadczeniami, reakcjami i myślami.

Polecamy.

Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera Aktualności

Artykuł nt 36. Światowej Konferencji Alzheimera w magazynie Głos Seniora

W najnowszym wydaniu magazynu @GlosSeniora ukazał się artykuł na temat 36. Światowej Konferencji Alzheimera. Serdecznie zapraszam do lektury 72 numeru, który znajduje się na stronie OGS_72_INT.pdf (glosseniora.pl) [1].

Ponadto zachęcamy do obejrzenia wywiadu z Prezesem Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera Zbigniewem Tomczakiem, który został przeprowadzony podczas konferencji.

Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera Aktualności

19 Międzynarodowe Sympozjum Evidence-Based Health Care

W imieniu Stowarzyszenia CEESTAHC serdecznie zapraszam Państwa do uczestnictwa w 19 Międzynarodowym Sympozjum Evidence-Based Health Care pt. „Shaping the future of sustainable healthcare". Sympozjum odbędzie się w dniach 10-11 października 2024 roku w sposób hybrydowy: on-line oraz w formie stacjonarnej, w hotelu Hilton Garden Inn w Krakowie.

Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera Aktualności

Dlaczego Polska zamiata pod dywan problem Choroby Alzheimera i innych demencji?

Szanowni Państwo,

Dlaczego Polska zamiata pod dywan problem Choroby Alzheimera i innych demencji?

Obecnie na demencję cierpi około 8,7 miliona osób w Europie i 47,5 miliona na całym świecie, a każdego roku odnotowuje się 4,5 mln nowych przypadków. Szacuje się, że choroba Alzheimera stanowi 65 - 70% wszystkich chorób otępiennych. W Polsce choroba otępienna spowodowana chorobą Alzheimera może dotyczyć ponad 1,2 mln osób w 2050 roku.

W 2019 r. choroba Alzheimera i inne formy demencji znalazły się na 7. miejscu wśród głównych przyczyn zgonów. Jest to główna przyczyna niepełnosprawności i zależności wśród osób starszych na całym świecie, a wraz ze starzeniem się populacji oczekuje się, że liczba ta będzie nadal rosnąć.

Międzynarodowa Konferencja Alzheimer International po raz pierwszy odbędzie się w Polsce w dniach 24-26 kwietnia br. Stanowi ostatnią szansę na zwrócenie w Polsce uwagi na palący problem demencji i poważny dialog z Ministerstwem Zdrowia nad opracowaniem i wdrożeniem Narodowego Planu Alzheimerowskiego do 2025 r.

W załączeniu przesyłamy informację prasową z uprzejmą prośbą o zapoznanie się z jej treścią i pomoc w nagłośnieniu problemu związanego chorobą Alzheimera.

Z pozdrowieniami zespół
Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera

Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera Aktualności