Badanie 3 fazy o nazwie CLARITY, w której oceniany był lek Lecanemab zakończone zostało z sukcesem osiągając swój pierwszorzędowy punkt końcowy, a także wszystkie kluczowe drugorzędowe punkty końcowe, wykazując wysoce istotne statystycznie zmniejszenie pogorszenia funkcji poznawczych i funkcjonalnych pacjentów z wczesnym stadium choroby Alzheimera (AD).
Badanie kliniczne mierzy wiele parametrów, przy czym pierwszorzędowy punkt końcowy jest główną miarą stosowaną do określenia sukcesu badania.
W badaniu uczestniczyło 1795 pacjentów z wczesną chorobą Alzheimera z Japonii, Stanów Zjednoczonych, Europy i Chin z wczesnymi objawami choroby Alzheimera i podwyższonym poziomem płytki amyloidowej w mózgu.
Uczestników losowo przypisano do grup otrzymujących lek Lecanemab i placebo. Terapia trwała 18 miesięcy, a pacjenci otrzymywali lek we wlewach dożylnych co 2 tygodnie. Wykazano, że Lecanemab zmniejsza tempo pogarszania się funkcji poznawczych poprzez obniżenie poziomu białka amyloidu w mózgu. U osób stosujących lek spowolnił on postęp choroby o 27 proc. w porównaniu z grupą osób przyjmujących placebo. Spadek funkcji poznawczych mierzono za pomocą Skali Klinicznej Oceny Stopnia Otępienia (CDR).
Firmy prowadzące badania Biogen i Eisai złożyły już wniosek do Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) o zatwierdzenie leku w trybie przyspieszonym. Decyzja może zapaść na początku 2023 r. Zapowiedziały również podjęcie starań rejestracyjnych w Europie (EMA).
Linki do materiałów:
- https://fakty.tvn24.pl/fakty-o-swiecie,61/lecanemab-nowy-lek-na-alzheimera-daje-nadzieje-na-wyrazne-wyhamowanie-postepu-choroby,1120136.html
- https://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/eksperymentalny-lek-na-alzheimera-daje-nadzieje-na-spore-zahamowanie-choroby,1120291.html
- https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1442031%2Cnowy-lek-moze-spowalniac-rozwoj-choroby-alzheimera.html