“Mój inny dziadek” – Książka dla dzieci, ale nie tylko…

Nakładem Wydawnictwa Kinderkulka ukazała się bardzo ciekawa pozycja o chorobie Alzheimera, skierowana do dzieci, ale nie tylko..

Autorzy w inteligentny sposób pokazują jak choroba zmienia dziadka, pokazuje jego inność, jednak nie przestaje on nim być i jak zmienia nas opiekunów, wyzwala u nas potrzebę rozwijania się, aby lepiej zrozumieć świat ludzi chorych.

Tekst bardzo trafnie opisuje etapy choroby i wynikające z nich zachowania chorego i zaniepokojenie rodziny, oraz początkowy brak wiedzy, jak się zachować, jak pomóc, aby zapewnić bezpieczeństwo na dalszym etapie choroby.

Zniechęcenie, apatia, brak dbałości o siebie i o swoje ulubione otoczenie, zmienność nastrojów, rozdrażnienie, to oprócz typowych braków pamięci charakterystyczne objawy zachowania chorego.

Książka bardzo potrzebna dla dzieci, młodzieży, a często dla osób dojrzałych które powinny bardziej poznać objawy choroby, która najczęściej kojarzy się z zapominaniem, ale to tylko wierzchołek góry lodowej.

Bardzo potrzebna pozycja, cenna inicjatywa, w dobie gwałtownego starzenia się społeczeństwa i 3x zwiększenia liczby chorych do 2050 r.

Zbigniew Tomczak

 

Tytuł książki: "Mój Inny Dziadek", Wydawnictwo Kinderkulka.

Wzruszająca opowieść o demencji dziadka z perspektywy wnuczki  - premiera książki "Mój Inny Dziadek", Wydawnictwa Kinderkulka.

Więcej informacji i materiałów graficznych - https://kinderkulka.pl/ksiazki/moj-inny-dziadek/

Wartościowa literatura dla dzieci poruszająca trudne tematy pozwala przepracować problemy lub przygotować się na sytuacje, które mogą pojawić się w przyszłości. Poprzez identyfikowanie się z bohaterem, dziecko przeżywa wraz z nim sytuację emocjonalnie trudną i uczy się, jak sobie z nią poradzić. Zdobywa więc doświadczenie i będzie wiedziało jak się zachować, kiedy samo zetknie się z podobnym problemem.

Opowieść napisana przez Rolfa Bartha, wspaniale zilustrowana przez Danielę Bunge, próbuje podejść do trudnego tematu demencji, w sposób dostosowany do możliwości poznawczych dziecka, prosto, ale z humorem i niesamowitym wyczuciem. „Mój Inny Dziadek” to wzruszająca i czule opowiedziana książka obrazkowa o demencji dziadka przedstawiona z perspektywy kilkuletniej wnuczki.

Dziadek jest najlepszym przyjacielem Zosi, który zawsze ma dla niej czas i troskliwie się nią opiekuje. Jest prawdziwym dżentelmenem, zawsze w białej koszuli i krawacie, przyjaznym dla wszystkich wokół. Razem z Zosią chodzi na spacery, łowi ryby, piecze ciastka i odwiedza babcię na cmentarzu. Aż do dnia, w którym wszystko się zmienia.

Po powrocie z wakacji, Zosia spotyka zupełnie odmienionego dziadka. Nieogolony, w piżamie w środku dnia, Dziadek coraz częściej o czymś zapomina, nawet imienia Wnuczki, pokazuje język sąsiadkom i nie umie zawiązać krawata.

Coś jest nie w porządku. Co Zosia może z tym zrobić? Wnuczka jest przekonana, że musi być jakiś sposób. W końcu ona też umie piec ciasteczka i opiekować się innymi. Powoli role się odwracają: teraz Zosia musi zająć się swoim Dziadkiem, a nie odwrotnie. Dziewczynka nie wycofuje się, nie unika relacji z Dziadkiem i w pozytywny sposób akceptuje zmianę. A jutro chce nauczyć się wiązać krawat i golić Dziadka.

„Mój Inny Dziadek” to wzruszająca historia, która pomaga dzieciom zrozumieć, co dzieje się z osobami dotkniętymi demencją. Dzięki prostej narracji mogą oni towarzyszyć bohaterce w jej przeżyciach i zmierzyć się z trudnym tematem choroby, oswoić lęk i zamienić go w coś pozytywnego.

Książka może stanowić impuls do rozmowy na temat choroby, starości i przemijania, a może przede wszystkim na temat ogromnej roli więzi rodzinnych w przezwyciężaniu trudności. Na pewno uwrażliwi dziecko na to, co czują jego najbliżsi i nauczy takich wartości, jak troska i odpowiedzialność za członków rodziny. Może też stanowić zachętę do zaangażowania w życie chorego i opiekę nad nim.

Pogodne ilustracje magicznie odpędzają niepokój nawet u najbardziej wrażliwych czytelników.

Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera Aktualności